m

Polska baza nurkowa i turystyczna na Bali

Latest News
Follow Us
GO UP

Budowa nowej wikarówki Kościoła Mariackiego. Rok 1925.

Plac na Groblach zalany podczas powodzi w 1931 roku. Znajdowała się tam wówczas Miejska Fabryka Betonu.

Plac Kolejowy (obecnie plac Jana Nowaka Jeziorańskiego). Gubernator Hans Frank dokonuje przeglądu kompanii honorowej. Listopad 1939.

Skrzyżowanie ulic Wolskiej (obecnie Piłsudskiego) i Retoryka, którą wówczas płynęła rzeka Rudawa. Rok 1900.

Ulica Augustiańska na rogu z ulicą Piekarską. Rok 1933.

Wawel w 1896 roku. Po prawej stronie widoczna Willa Rożnowskich, która została rozebrana w 1938 roku. Cypel, na którym stała został skrócony o kilkadziesiąt metrów aby wyprofilować koryto Wisły. W miejscu cypla powstała plaża „Wawel”, która również zniknęła po spiętrzeniu rzeki na stopniu wodnym Dąbie w 1965 roku.

Skrzyżowanie Alei Słowackiego i ulicy Długiej. Rok 1928.

Ulica Kolejowa (obecnie Westerplatte) w 1902 roku. Obok Klubu Garnizonowego widoczny ogród, który niedługo później zlikwidowano, a w jego miejscu wytyczono ulicę Zyblikiewicza. Zdjęcie zostało wykonane przez Natana Kriegera.

Przecznica ulicy Grodzkiej uliczka św. Idziego przebiegająca między tyłem kościoła a nieistniejącą już kamienicą Dębno. Rok 1933.

Ulica Retoryka około 1910 roku. Tak zwany Dom Egipski przebudowany w latach 20. w stylu modernistycznym. Widoczna na zdjęciu rzeka Rudawa została zasypana w latach 1911-1912 i skierowana na swoje obecne koryto z ujściem do Wisły w pobliżu klasztoru Norbertanek.

Rok 1912, ulica Zwierzyniecka. Zasypywanie koryta Rudawy i budowa w jej miejscu kanalizacji. Rudawa płynęła wcześniej wzdłuż ulicy Retoryka, a na Zwierzynieckiej znajdował się most. Widoczna po lewej kamienica znajduje się na placu Kossaka pod numerem 6. W 1923 roku powiększono ją o dwie kondygnacje. 

Wiadukt kolejowy nad szosą warszawską, obecnie aleją 29 Listopada. Rok 1934.

Kasyno oficerskie na rogu ulic Zyblikiewicza i Westerplatte (wówczas Andrzeja Potockiego). Rok 1934.

Wyburzanie kościoła Ducha Świętego. Rok 1892.

Ulica Oleandry. Rok 1935. Nowo powstały budynek Gimnazjum Żeńskiego im. Królowej Wandy. Obecnie gmach ten zajmuje Akademia Pedagogiczna w Krakowie.

Ulica Garncarska, zbiórka zuchów na placu Jabłonowskich. Rok 1933.